Wydarzenia Kategoria ogólna "Amerykańskie skrzynki pocztowe"- wystawa fotografii

"Amerykańskie skrzynki pocztowe"- wystawa fotografii

16. marca 2007 r. piątek - 15. maja 2007 r. wtorek

Muzeum Poczty i Telekomunikacji zaprasza na interesującą wystawę zatytułowaną "Amerykańskie skrzynki pocztowe w obiektywie Marka Wieczorka". Skrzynki amerykańskie, zawsze w jakiś sposób wyróżniają ich właścicieli, są wykonane własnoręcznie lub na indywidualne zlecenie. Ich różnorodność zadziwia.

W stanach o rolniczych tradycjach skrzynki osadza się na elementach lub całych narzędziach rolniczych. Obok baniek na mleko mogą to być radła, kosiarki, przegrabiarki do siana, wirówki do mleka itp.

Prawie we wszystkich stanach można spotkać skrzynki osadzone na kołach wozów. Równie popularne są przeróbki zwykłych pojemników na listy na skrzynki przypominające swym kształtem zwierzęta lub postacie z bajek. Skrzynki - domki spotykane niemal we wszystkich stanach wyglądają jak piernikowe chatki, bądź stanowią miniatury domów stojących na posesji.

Sprzedawcy samochodów i właściciele warsztatów naprawczych stawiają przed budynkami skrzynki samochody lub skrzynki zamocowane na częściach samochodowych.

Popularne są także skrzynki stanowiące element małej architektury, tworzone często na zamówienie przez metaloplastyków.

W USA istnieje zwyczaj dekorowania skrzynek z okazji różnych świąt, ta sama skrzynka w różnych porach roku wygląda inaczej. Dla wszystkich właścicieli domów, szczególnie dla majsterkowiczów, skrzynka pocztowa może być niewyczerpanym źródłem pomysłów, a dla fotografującego – powodem licznych wrażeń.

Marek Wieczorek (ur. w 1955 r. we Wrocławiu) od 1990 r. mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Pasjonują go fotografia i podróże. Pracując jako kierowca ciężarówki przejechał wiele stanów, dzięki czemu mógł zobaczyć i sfotografować wiele ciekawych miejsc w USA. Jednym z ulubionych tematów fotograficznych Marka Wieczorka są amerykańskie skrzynki pocztowe. Pokazane w Muzeum zdjęcia powstały w latach 1997-1999.

Wystawę można oglądać do 15 maja 2007 r.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji

ul. Z. Krasińskiego 1

tel. (071) 3436765 ; 346 95 82

fax.(071) 344 18 22